|
საოცრებათა ქალაქი
|
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
დაწყებითი, V კლასი
|
|
3. საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგანი/საგნები
|
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
|
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
|
მაია სამნიაშვილი
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
17 მოსწავლე
|
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების
მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
||
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
|
მოსწავლეებისათვის უძველესი კულტურების გაცნობა,
ამოცნობა. მიმდინარე სასწავლო წელს შეძენილი ცოდნის გააქტიურება, ფანტაზიისა და შემოქმედებითი
უნარების განვითარება.
|
|
7. ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ს. გ.V .8. ს. გ.V .10. ს. გ.V .11. |
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა
და დრო)
1.(15 წთ)
2.(2 წთ)
3.(8 წთ)
4. (18წთ)
5.(1წთ)
6.(1წთ)
|
მინი
ლექცია ბაბილონის შესახებ;
მოსწავლეთა გააქტიურების მიზნით , მასწავლებელი
სვამს კითხვას, სმენიათ თუ არა რამე საოცრებათა ქალაქის ბაბილონის შესახებ და რატომ
უწოდებენ მას საოცრებათა ქალაქს? რამდენიმე
პასუხის მოსმენის შემდეგ, იგი საუბრობს: „ ბაბილონის “ ეტიმოლოგიასა და ადგილმდებარეობაზე და აგრეთვე, მის დღევანდელ სახელზე, შემდეგ გააცნობს
მოსწავლეებს ქალაქ ბაბილონისა და ნაბუქოდონოსორ
მეორის შესახებ მოკლე ისტორიას, ესაუბრება ბაბილონის გალავნის, ჭიშკრების, იშთარის კარიბჭის ურჩხულის,გოდოლის, სასახლისა და დაკიდებული
ბაღების შესახებ (თხრობისას მასწავლებელი დაფაზე წერს უცხო სიტყვებს
შესაბამისი განმარტებებით
და პროექტორით აჩვენებს მოსწავლეებს ბაბილონის ამსახველ ფოტოსურათებს
).
მასწავლებელი დასვამს კითხვას: როგორ ფიქრობთ, რატომ გამოიყენეს
ბაბილონელმა ოსტატებმა სასახლისა და გალავნის
კედლებზე ლურჯი და ყვითელი ფერების კონტრასტი? სწორი ვერსიის არარსებობის
შემთხვევაში მასწავლებელი თვითონ ეუბნება მოსწავლეებს სწორ პასუხს.
მასწავლებელი მოსწავლეებს
ჯგუფებში აძლევს ბაბილონის ხელოვნების
ნიმუშების ამსახველ დანაწევრებულ ფოტოებს, მათ უნდა „ ააწყონ “ სურათი და
ამოიცნონ რა არის მასზე გამოსახული.
მოსწავლეებს ჯგუფებში ურიგდებათ ბარათები, რომლებიც
შეიცავს შემდეგი ტიპის დავალებებს: ა)მიაკუთვნონ ფოტორეპროდუქციაზე მოცემული კომპოზიცია
შესაბამის კულტურას; ბ) მიუწერონ სიტყვებს /ტერმინებს მნიშვნელობები; გ) ამოიცნონ
მოცემული სურათის სახელი, ავტორი; სურათს მოუძებნონ ახალი, ორიგინალური სათაური და
ისაუბრონ იმის შესახებ, თუ რის თქმა სურდა ამ სურათით ავტორს.(დავალებების პრეზენტაციას გააკეთებენ როგორც გუნდის
ლიდერები, ასევე რიგითი წევრები ).
შეფასება
საშინაო დავალება:
მოიფიქრეთ, რატომ ითვლება ბაბილონის დაკიდებული ბაღები მსოფლიოს ერთ-ერთ საოცრებად?
|
|
9. შეფასება
განმსაზღვრელი
|
მოსწავლეები ფლობენ უძველესი კულტურების შესახებ ინფორმაციას, მიმდინარე
სასწავლო წელს შეძენილი ცოდნას, ფანტაზიისა და შემოქმედებით უნარებს.
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო რესურსები
|
ტექნიკა და ინსტრუმენტები
კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
|
1ვ.აფანასიევა, ე. ლუკონინი, ნ. პომერანცევა, ძველი აღმოსავლეთის
ხელოვნება,ნაკადული,თბ.1986
2.მსოფლიოს უდიდესი საოცრებანი, გლობუსი,თბ.2002
3. საყმაწვილო ენციკლოპედია დილა, წიგნი მეორე,თბ.2003
4. მსოფლიოს შვიდი საოცრება (რა არის რა),საბავშვო
ენციკლოპედია,2005
5.ს. თეზელაშვილი, ხელოვნების ენციკლოპედია,პირველი ტომი,
თბ.
2011
6. ქართული ვიკიპედია
6
მიანიშნეთ წყაროები, რომლებიც
გამოიყენეთ გაკვეთილის მომზადების, მსვლელობის დროს (მაგ. წიგნები, ალბომები).
|
||
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
MS WINDOWS
MS WORD
POWER POINT
|
||
შეფასების რუბრიკა
არღვევს დროის
ლიმიტს და ქცევის წესებს, საგაკვეთილო პროცესში ჩართულია, მაგრამ უჭირს მასწავლებლის
მიერ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემა, არ შეუძლია ფოტორეპროდუქციის მიხედვით ამა
თუ იმ ქვეყნის კულტურის ამოცნობა, ტერმინებს განმარტავს ნაწილობრივ ან არაადეკვატურად,
ასახელებს სურათის ავტორს, სათაურს, არ შეუძლია მოიფიქროს სურათისათვის ახალი, ორიგინალური
სათაური.
|
იცავს დროის ლიმიტს და ქცევის წესებს, საგაკვეთილო
პროცესში ჩართულია, ამოიცნობს ფოტორეპროდუქციის მიხედვით ამა თუ იმ ქვეყნის კულტურას,
განმარტავს მოცემულ ტერმინებს დამაჯერებლად, ასახელებს სურათის ან ავტორს, ან სათაურს,
მოცემული რეპროდუქციისათვის არ შეუძლია ორიგინალური
სათაურის მოფიქრება, არ შეუძლია მსჯელობა იმის შესახებ, თუ რის თქმა სურდა ამ სურათით ავტორს.
|
იცავს დროის ლიმიტს და ქცევის წესებს, საგაკვეთილო
პროცესში ჩართულია, ამოიცნობს ფოტორეპროდუქციის
მიხედვით ამა თუ იმ ქვეყნის კულტურას, განმარტავს მოცემულ ტერმინებს დამაჯერებლად,
ასახელებს სურათის ავტორს, სათაურს, მოცემული რეპროდუქციისათვის შეუძლია
ორიგინალური სათაურის მოფიქრება, არ შეუძლია მსჯელობა იმის შესახებ, თუ რის თქმა სურდა ამ სურათით ავტორს.
|
0---4 ქულა
|
5---7 ქულა
|
8---10 ქულა
|
|
ფანტაზიის სამყაროში
|
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
დაწყებითი, VI კლასი
|
|
3. საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგანი/საგნები
|
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
|
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
|
მაია სამნიაშვილი
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
27 მოსწავლე (ორგანიზაციის ფორმა - ინდივიდუალური )
|
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების
მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
||
6. პროექტის სასწავლო მიზნები
|
გაეცნონ
ცნობილ მხატვართა ცნობილ შედევრებს და შეძლონ
სურათის მიხედვით მოთხრობის შედგენა და დასათაურება.
მოსწავლეებს
განუვითარდებათ ანალიზის, სინთეზის, შემოქმედებითი და ფანტაზიის უნარები
|
|
7. ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ს.გ.VI.10 ს.გ.VI.11 ს.გ.VI.13 |
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა
და დრო)
1.
(ერთი საგაკვეთილო დრო)
2.(ერთი
კვირა)
3.(ერთი
კვირა)
4.(ერთი
საგაკვეთილო დრო)
|
მოსწავლეები მასწავლებლის დახმარებით შეარჩევენ ფოტორეპროდუქციებს და სურათის მიხედვით შეთხზავენ მოთხრობას. მასწავლებელი მოსწავლეების ნამუშევრებს გაუკეთებს კორექტირებას და მისცემს მათ სათანადო რეკომენდაციებს. მოსწავლეები კორექტირებულ მასალას გადაიტანენ ფორმატებზე და დაურთავენ შესაბამის რეპროდუქციებს. მოეწყობა ნამუშევრების პრეზენტაცია. ჟიური გამოავლენს საუკეთესო ნამუშევრებს და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი დააჯილდოვებს მოსწავლეებს I, II და III ხარისხის სიგელებით. |
|
9. შეფასება
განმსაზღვრელი
|
ანალიზის,
სინთეზის, შემოქმედებითი და ფანტაზიის უნარები
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო რესურსები
|
კომპიუტერი,
პროექტორი, ფოტოაპარატი
|
|
1.სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება, VI კლასი, მერიდიანი
2.მხატვრობა მოსწავლეთათვის(წიგნი + ინტერნეტი)
3.ცნობილ მხატვართა ალბომები
|
||
MS WINDOWS
MS WORD
POWER POINT
|
||
პროექტის „ ფანტაზიის სამყაროში “ შეფასების
რუბრიკა
ირჩევს ფოტორეპროდუქციას, თხზავს ამბავს ნახატის
მიხედვით, მაგრამ არ ვლინდება მოვლენებს შორის ლოგიკური კავშირი, ვერ უძებნის მოთხრობას
ორიგინალურ სათაურს.
|
ირჩევს ფოტორეპროდუქციას, თხზავს ამბავს ნახატის
მიხედვით, ვლინდება მოვლენებს შორის ლოგიკური
კავშირი, თუმცა ნაწარმოების ფაბულა არ არის
ორიგინალური და იმეორებს ცნობილ ავტორთა ნაწარმოებების იდეას, ვერ უძებნის მოთხრობას
ორიგინალურ სათაურს.
|
ირჩევს ფოტორეპროდუქციას, თხზავს ამბავს ნახატის
მიხედვით, ვლინდება მოვლენებს შორის ლოგიკური
კავშირი, ნაწარმოების ფაბულა არის ორიგინალური და არ იმეორებს ცნობილ ავტორთა ნაწარმოებების იდეას, უძებნის მოთხრობას ორიგინალურ სათაურს.
|
0 -4 ქულა
|
5 – 7 ქულა
|
8 – 10 ქულა
|
|
შედევრები და ისტორიები
|
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
საბაზო,VII კლასი
|
|
3. საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგანი/საგნები
|
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
|
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
|
მაია სამნიაშვილი
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
20 მოსწავლე
( ორგანიზაციის ფორმა - წყვილები, ჯგუფური)
|
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების
მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
||
6. პროექტის სასწავლო მიზნები
|
გაეცნონ
ცნობილ მხატვართა ცნობილ შედევრებს და გააცნობიერონ,
რომ ხელოვნება არის კომუნიკაციისა და თვითგამოხატვის საშუალება.
|
|
7. ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ს. გ.VII .8 ს. გ.VII .11 ს. გ.VII .12 |
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა
და დრო)
1.(ერთი
კვირა)
2.
(ერთი კვირა)
3. (ერთი
კვირა)
4.
(ერთი საგაკვეთილო დრო)
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს შედევრის, როგორც ასეთის, ფენომენს და შეარჩევინებს მათ, შესაძლებლობებიდან გამომდინარე, ცნობილ ნამუშევრებს, რომელთა შესახებ ისინი მოიძიებენ სათანადო ინფორმაციას. მასწავლებელი გაეცნობა მოსწავლეების მიერ მოძიებულ მასალას და გააკეთებს ნამუშევრების კორექციას. კორექტირებულ მასალებს მოსწავლეები გადაიტანენ ფორმატებზე და თან დაურთავენ შესაბამის ფოტორეპროდუქციებს. მოსწავლეები გააკეთებენ ნამუშევრების პრეზენტაციას, პრეზენტაციის ფარგლებში ჟიური გამოავლენს ყველაზე საინტერესო მთხრობელს და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი გადასცემს მას სიგელს. მოსწავლეები ნაშრომებს განათავსებენ საკლასო სტენდზე. |
|
9. შეფასება
|
ინფორმაციის მოპოვება
- დახარისხება ,ანალიზი, სინთეზი, საპრეზენტაციო უნარები
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო რესურსები
|
კომპიუტერი,
პროექტორი, ფოტოაპარატი
|
|
1.სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება, VII კლასი, მერიდიანი
2.მხატვრობა მოსწავლეთათვის(წიგნი + ინტერნეტი)სულაკაური,2002
3.ცნობილ მხატვართა ალბომები
4.სტენდალი, ლეონარდო და ვინჩი, პეგასი,2007
მიანიშნეთ წყაროები, რომლებიც
გამოიყენეთ გაკვეთილის/პროექტის მომზადების, მსვლელობის დროს (მაგ. წიგნები, ალბომები).
|
||
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
MS WINDOWS
MS WORD
POWER POINT
|
||
პროექტის „ შედევრები და ისტორიები “ შეფასების რუბრიკა
საუბრობს ნაწარმოების ავტორზე,
სათაურსა და შექმნის დროზე, აღწერს და აანალიზებს სურათს ნაწილობრივ, ვერ გადმოსცემს
აზრს დამაჯერებლად და ვერ იცავს დროის ლიმიტს.
|
საუბრობს ნაწარმოების ავტორზე,
სათაურსა და შექმნის დროზე, აღწერს და აანალიზებს სურათს სრულად სათანადო ტერმინოლოგიის
გამოყენებით, გადმოსცემს აზრს დამაჯერებლად
და საინტერესოდ, იცავს დროის ლიმიტს.
|
საუბრობს ნაწარმოების ავტორზე,
სათაურსა და შექმნის დროზე, აღწერს და აანალიზებს სურათს დეტალურად სათანადო ტერმინოლოგიის
გამოყენებით, გადმოსცემს აზრს დამაჯერებლად
და საინტერესოდ, გაიაზრებს ნაწარმოების იდეასა და შინაარსს, ისტორიულ, კულტურულ და
სოციალურ კონტექსტს, იცავს დროის ლიმიტს.
|
|
0 – 4 ქულა
|
5 – 7 ქულა
|
8 – 10 ქულა
|
|
შედევრები და ისტორიები
|
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
საბაზო,VII კლასი
|
|
3. საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგანი/საგნები
|
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
|
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
|
მაია სამნიაშვილი
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
20 მოსწავლე
( ორგანიზაციის ფორმა - წყვილები, ჯგუფური)
|
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების
მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
||
6. პროექტის სასწავლო მიზნები
|
გაეცნონ
ცნობილ მხატვართა ცნობილ შედევრებს და გააცნობიერონ,
რომ ხელოვნება არის კომუნიკაციისა და თვითგამოხატვის საშუალება.
|
|
7. ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ს. გ.VII .8 ს. გ.VII .11 ს. გ.VII .12 |
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა
და დრო)
1.(ერთი
კვირა)
2.
(ერთი კვირა)
3. (ერთი
კვირა)
4.
(ერთი საგაკვეთილო დრო)
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს შედევრის, როგორც ასეთის, ფენომენს და შეარჩევინებს მათ, შესაძლებლობებიდან გამომდინარე, ცნობილ ნამუშევრებს, რომელთა შესახებ ისინი მოიძიებენ სათანადო ინფორმაციას. მასწავლებელი გაეცნობა მოსწავლეების მიერ მოძიებულ მასალას და გააკეთებს ნამუშევრების კორექციას. კორექტირებულ მასალებს მოსწავლეები გადაიტანენ ფორმატებზე და თან დაურთავენ შესაბამის ფოტორეპროდუქციებს. მოსწავლეები გააკეთებენ ნამუშევრების პრეზენტაციას, პრეზენტაციის ფარგლებში ჟიური გამოავლენს ყველაზე საინტერესო მთხრობელს და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი გადასცემს მას სიგელს. მოსწავლეები ნაშრომებს განათავსებენ საკლასო სტენდზე. |
|
9. შეფასება
|
ინფორმაციის მოპოვება
- დახარისხება ,ანალიზი, სინთეზი, საპრეზენტაციო უნარები
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო რესურსები
|
კომპიუტერი,
პროექტორი, ფოტოაპარატი
|
|
1.სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება, VII კლასი, მერიდიანი
2.მხატვრობა მოსწავლეთათვის(წიგნი + ინტერნეტი)სულაკაური,2002
3.ცნობილ მხატვართა ალბომები
4.სტენდალი, ლეონარდო და ვინჩი, პეგასი,2007
მიანიშნეთ წყაროები, რომლებიც
გამოიყენეთ გაკვეთილის/პროექტის მომზადების, მსვლელობის დროს (მაგ. წიგნები, ალბომები).
|
||
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
MS WINDOWS
MS WORD
POWER POINT
|
||
პროექტის „ შედევრები და ისტორიები “ შეფასების რუბრიკა
საუბრობს ნაწარმოების ავტორზე,
სათაურსა და შექმნის დროზე, აღწერს და აანალიზებს სურათს ნაწილობრივ, ვერ გადმოსცემს
აზრს დამაჯერებლად და ვერ იცავს დროის ლიმიტს.
|
საუბრობს ნაწარმოების ავტორზე,
სათაურსა და შექმნის დროზე, აღწერს და აანალიზებს სურათს სრულად სათანადო ტერმინოლოგიის
გამოყენებით, გადმოსცემს აზრს დამაჯერებლად
და საინტერესოდ, იცავს დროის ლიმიტს.
|
საუბრობს ნაწარმოების ავტორზე,
სათაურსა და შექმნის დროზე, აღწერს და აანალიზებს სურათს დეტალურად სათანადო ტერმინოლოგიის
გამოყენებით, გადმოსცემს აზრს დამაჯერებლად
და საინტერესოდ, გაიაზრებს ნაწარმოების იდეასა და შინაარსს, ისტორიულ, კულტურულ და
სოციალურ კონტექსტს, იცავს დროის ლიმიტს.
|
|
0 – 4 ქულა
|
5 – 7 ქულა
|
8 – 10 ქულა
|

















No comments:
Post a Comment